X

The Faculty and Administrative Support Services (FASS) advises students to verify the textbook adoption information prior to making purchases from a vendor. Information is currently available in the following locations:

  • Course listings on the Registrar's page on the WCL website
  • The course page on MyWCL
  • The course syllabus

Questions or reports of issues may be directed to wcltextbooks@wcl.american.edu.

The Campus Store is moving all textbook sales on-line; they will be available via the shopAmericanU.com website.

Faculty and Administrative Support Services (FASS) textbook purchase advisory.

Spring 2019 Course Schedule

Use headers to sort and filter listings. Rooms are prefixed with building: Capital, WarreN, and Yuma, followed by floor Terrace-4th
Course Type Title Syl Cr Instructor Cur Lim Days Rm From To
LAW-784-001 Advanced Trial Advocacy: Special Witnesses and Victims' Rights   3 Elizabeth Lippy, Peter Odom 9 16 W C117 05:30PM 08:20PM
LAW-601-001 U Administrative Law x 3 Andrew Popper 65 80 TuTh YT17 02:30PM 03:50PM
LAW-601-002 U Administrative Law x 3 Andrew Popper 51 80 MW NT08 06:00PM 07:20PM
LAW-770-001 Administrative Law Review I   1   7          
LAW-770-002 Administrative Law Review I   2   11          
LAW-771-001 Administrative Law Review II   1   5          
LAW-771-002 Administrative Law Review II   2   1          
LAW-772-001 Administrative Law Review III   1   2          
LAW-772-002 Administrative Law Review III   2   5          
LAW-772-003 Administrative Law Review III   3   1          
LAW-772-004 Administrative Law Review III   4              
LAW-707-001 Advanced Constitutional Law: Crises of the Republic   2 Herman Schwartz 13 15 W N103 03:30PM 05:20PM
LAW-924-001 U Advanced Copyright Law & Policy   3 Robert Kasunic 10 22 W   06:00PM 08:50PM
LAW-844-001 U Advanced Environmental Law: Liability/Torts   3 Barry Breen 12 22 M N105 07:25PM 10:15PM
LAW-769-008A Advanced Externship Seminar   1 Michael Aniton 4 14 Tu YT15 06:00PM 06:50PM
LAW-769-008B Advanced Externship Seminar   1 Natalia Wilson 10 14 W N104 06:00PM 06:50PM
LAW-769-008C Advanced Externship Seminar   1 Sonali Khadilkar 13 14 M N105 04:00PM 04:50PM
LAW-714-001 U Advanced International Humanitarian Law   3 Robert Goldman 21 22 TuTh N103 01:00PM 02:20PM
LAW-980-001 Advanced International Law & Peace Negotiations   3 Paul Williams 13 20 See Description      
LAW-795AV-001 Advanced Legal Analysis (3L and 4L students only)   3 Michael Carroll 51 65 TuTh N102 02:00PM 03:20PM
LAW-795AV-002 Advanced Legal Analysis (3L and 4L students only)   3 Amanda Leiter 55 65 MW Y402 02:30PM 03:50PM
LAW-795AV-003 Advanced Legal Analysis (3L and 4L students only)   3 Ezra Rosser 43 65 Th NT07 09:30AM 12:20PM
LAW-795AV-004 Advanced Legal Analysis (3L and 4L students only)   3 Joni Wiredu 24 65 TuTh Y402 06:00PM 07:20PM
LAW-795AM-001 Advanced Legal Methods (2L students only)   2 Kertisha Dixon 15 22 Tu Y116 03:00PM 04:50PM
LAW-929-001 Advanced Legal Research & Writing   2 Khelani Clay 4 12 W NT03 06:00PM 07:50PM
LAW-929G-001 U Advanced Legal Writing: Gender & the Law x 2 Daniela Kraiem 11 14 M N103 03:00PM 04:50PM
LAW-754-007 Advocacy Externship (LLM Only)   1 Julie Swaney            
LAW-754-010 Alexandria VA Public Defender Fieldwork   3 Melinda Douglas, Paul Pepper 5 8        
LAW-795V-001 Alexandria VA Public Defender Seminar   1 Melinda Douglas, Paul Pepper 5 8 Tu OFFSITE 03:00PM 03:50PM
LAW-614-001 Alternative Dispute Resolution x 3 J. Douglas Baldridge 16 18 Tu C217 02:00PM 04:50PM
LAW-614-002 Alternative Dispute Resolution x 3 John Henderson 13 18 M Y236 06:00PM 08:50PM
LAW-580-001L American Legal Institutions (LLM Only)   2 William Berenson 11 40 W N101 04:00PM 05:50PM
LAW-580-002L American Legal Institutions: Legal Research & Writing (LLM Only)   2 Celestine Greenwood 7 40 MF N101 10:00AM 11:20AM
LAW-680-001 American Political Process
This course has a Wait List (8)
x 3 Louis Caldera 22 22 MW NT02 01:00PM 02:20PM
LAW-692-001 Antitrust Law
This course has a Wait List (3)
  4 James May 22 22 MW Y115 10:00AM 11:50AM
LAW-847-001 Appellate Advocacy   3 Ubaid UlHaq 6 14 Th YT16 06:00PM 08:50PM
LAW-847-002 Appellate Advocacy   3 Jerome Madden 10 14 Tu NT02 02:00PM 04:50PM
LAW-858-001 U Aviation Law x 2 James Devall 18 22 Tu Y250 10:00AM 11:50AM
LAW-727-001 Banking & Financial Institutions: International Regulation
This course has a Wait List (6)
  2 Gerard Comizio 22 40 Tu C317 06:00PM 07:50PM
LAW-972-001 Bilateral Investment Treaty Arbitration   2 Nigel Blackaby, Caroline Richard 22 22 Tu Y115 08:30AM 10:20AM
LAW-774-001 U Bioethics and the Regulation of Human Subjects Research
This course has a Wait List (1)
  2 Heidi Gertner 16 16 M NT02 07:30PM 09:20PM
LAW-611-001 Business Associations
This course has a Wait List (11)
  4 Hilary Allen 80 80 MW Y400 09:00AM 10:50AM
LAW-611-002 Business Associations   4 David Kempler 30 80 TuTh NT08 06:00PM 07:50PM
LAW-976-001 Business Immigration Law
This course has a Wait List (3)
  2 Ur Jaddou 22 22 Tu C217 08:00PM 09:50PM
LAW-917-001 Business Law Review I   1   6          
LAW-917-002 Business Law Review I   2   4          
LAW-918-001 Business Law Review II   1   3          
LAW-918-002 Business Law Review II   2   2          
LAW-919-001 Business Law Review III   1   1          
LAW-919-002 Business Law Review III   2   5          
LAW-919-003 Business Law Review III   3              
LAW-919-004 Business Law Review III   4   3          
LAW-695-002 Civil Trial Advocacy
This course has a Wait List (8)
  3 Michael Mason, H Armstrong 13 14 Tu C117 04:30PM 07:20PM
LAW-695-003 Civil Trial Advocacy
This course has a Wait List (2)
  3 Patrick Woodward, John Karl 14 14 W C116 04:30PM 07:20PM
LAW-695-004 Civil Trial Advocacy   3 Mark Gilday, John Ewers 11 14 Th C117 06:00PM 08:50PM
LAW-695-001 Civil Trial Advocacy (Meets at DC Superior Court)   3 Erik Christian, Cristina Hillyer 12 14 M   06:00PM 08:50PM
LAW-751-001 Clinic Fieldwork: D.C. Law Students in Court   4   4          
LAW-752-001 Clinic Fieldwork: Civil Advocacy   4 Llezlie Green Coleman, Sherley Cruz 12 25        
LAW-768-001 Clinic Fieldwork: Community & Economic Development   4 Susan Bennett, Joseph Pileri 14          
LAW-761-001 Clinic Fieldwork: Criminal Justice Defense   4 Binny Miller, Caeb Colravy 10          
LAW-764-001 Clinic Fieldwork: Disability Rights Law   4 Adrian Alvarez, Rangeley Wallace 11 12        
LAW-753-002 Clinic Fieldwork: Domestic Violence   4 Jean Han 7          
LAW-762-001 Clinic Fieldwork: Federal Taxation   4 Nancy Abramowitz, Jacqueline Lainez Flanagan 10          
LAW-759-001 Clinic Fieldwork: Immigrant Justice   4 Jayesh Rathod, Cori Alonso-Yoder, Cori Alonso Yoder 11          
LAW-758-001 Clinic Fieldwork: Intellectual Property   4 Victoria Phillips, Hillary Brill 11          
LAW-753-001 Clinic Fieldwork: Women and the Law   4 Ann Shalleck, Kathryn Ladewski, Diane Weinroth 10          
LAW-756-001A Clinic Seminar: Civil Advocacy   3 Llezlie Green Coleman, Sherley Cruz 12   Th Y250 01:30PM 04:20PM
LAW-756-003 Clinic Seminar: Community & Economic Development   3 Susan Bennett, Joseph Pileri 15   W N105 10:00AM 12:50PM
LAW-756-004 Clinic Seminar: Criminal Justice Defense   2 Binny Miller, Caeb Colravy 10   W Y250 10:00AM 11:50AM
LAW-757-001 Clinic Seminar: DC Law Students in Court   2   4   M OFFSITE 06:00PM 07:50PM
LAW-756-006 Clinic Seminar: Disability Rights Law   3 Adrian Alvarez, Rangeley Wallace 11   W Y404 09:30AM 12:20PM
LAW-756-011 Clinic Seminar: Federal Taxation   3 Nancy Abramowitz, Jacqueline Lainez Flanagan 10   Tu C317 09:30AM 12:20PM
LAW-756-012 Clinic Seminar: Immigrant Justice   3 Jayesh Rathod, Cori Alonso-Yoder, Cori Alonso Yoder 11   Th Y250 09:00AM 11:50AM
LAW-756-007 Clinic Seminar: Intellectual Property   3 Victoria Phillips, Hillary Brill 11   Th Y404 09:00AM 11:50AM
LAW-756-008 Clinic Seminar: International Human Rights   3 Anita Sinha, Anne Schaufele 13   Th Y404 01:00PM 03:50PM
LAW-756-009 Clinic Seminar: Women & the Law/Domestic Violence   3 Ann Shalleck, Jean Han, Diane Weinroth, Kathryn Ladewski 18   W Y250 01:20PM 05:00PM
LAW-810A-001 Communication Law & Info Policy   2 Victoria Phillips 18 18 Tu NT02 10:00AM 11:50AM
LAW-619-001 U Comparative Law   3 Fernanda Nicola 15 22 W C217 01:30PM 04:20PM
LAW-706-001 U Complex Litigation Seminar   3 Bernie Corr 5 22 TuTh N105 02:00PM 03:20PM
LAW-836-001 U Computer Crime
This course has a Wait List (4)
  2 Clement McGovern 22 22 Th Y250 06:00PM 07:50PM
LAW-605-001 Constitutional Law: 1st Amendment   3 Stephen Wermiel 59 65 TuTh Y400 06:00PM 07:20PM
LAW-885-001 U Construction Law
This course has a Wait List (4)
  2 Steven Shapiro 22 22 Th N104 04:00PM 05:50PM
LAW-709B-001 Consumer Financial Services Protection   2 Andrea Negroni 11 22 Tu NT02 06:00PM 07:50PM
LAW-700C-001 Contemporary Topics in Admin Law x 2 Jeffrey Lubbers 11 22 Tu N103 04:00PM 05:50PM
LAW-623-001 Copyright   3 Michael Carroll 63 65 TuTh Y402 04:30PM 05:50PM
LAW-795PR-001 Corporate Compliance & Ethics
This course has a Wait List (9)
x 3 Myra Wilder 22 22 Th Y236 06:00PM 08:50PM
LAW-627-001 Creditors Rights in Bankruptcy   3 Bernie Corr 8 22 MW N105 02:00PM 03:20PM
LAW-628-001 Criminal Procedure II   3 Brent Newton 57 65 Th Y116 06:00PM 08:50PM
LAW-694-001 Criminal Trial Advocacy
This course has a Wait List (9)
  3 Nelson Rupp, Paul Stein 14 14 Tu C116 06:00PM 08:50PM
LAW-694-002 Criminal Trial Advocacy
This course has a Wait List (16)
  3 Brittany Thomas, Karen Henenberg 14 14 Th C116 10:30AM 01:20PM
LAW-682-001 U Critical Race Theory
This course has a Wait List (1)
x 2 Llezlie Green Coleman 22 22 Tu N101 01:30PM 03:20PM
LAW-656-E002 Derecho de Los Refugiados (HRHL LLM Only)   3 Alvaro Botero Navarro 1 30        
LAW-626-E002 Derecho Internacional Y Ddhh (HRHL LLM Only)   3 Pablo Saavedra Alessandri 1 30        
LAW-999-001 Doctoral Foundations Seminar   2 Elizabeth Cavanagh   10 Th Y235 11:00AM 12:50PM
LAW-846-001 U E-Commerce Law & Drafting
This course has a Wait List (1)
  2 Walter Effross 21 22 Th N104 10:00AM 11:50AM
LAW-668-001 Employment Discrimination x 3 Mark Gross 27 40 TuTh YT16 10:30AM 11:50AM
LAW-795-012 U Environmental Law Practicum   2 Addie Haughey 8 14 Th N103 04:00PM 05:50PM
LAW-915-001 Ethics for Trial Lawyers x 2 Seth Guggenheim, Kathleen Uston 6 14 W Y400 05:30PM 07:20PM
LAW-633-001 Evidence   4 Edward Correia 63 80 TuTh Y400 08:30AM 10:20AM
LAW-633-002 Evidence
This course has a Wait List (4)
x 4 Kenneth Troccoli 80 80 MW Y116 08:00PM 09:50PM
LAW-968-001 Evidentiary Foundations & Objections x 3 Dennis Clark, Aimee Ghosh 11 14 Th C116 06:30PM 09:20PM
LAW-968-002 Evidentiary Foundations & Objections (instructor permission required) x 3 Elizabeth Boals, Elizabeth Lippy 17 18 Tu C116 01:00PM 03:50PM
LAW-636-001 Family Law   3 Shannon Roddy 36 65 Th Y116 02:00PM 04:50PM
LAW-636-002 Family Law x 3 Macarena Saez 55 80 W YT17 06:00PM 08:50PM
LAW-643-001 Federal Courts   4 Elizabeth Beske 71 80 MW Y401 10:00AM 11:50AM
LAW-647-001 Federal Personal Income Tax   4 Benjamin Leff 41 45 MW Y403 11:00AM 12:50PM
LAW-648-002 Food and Drug Law   3 Lewis Grossman 18 40 TuTh Y115 11:00AM 12:20PM
LAW-725B-001 U Gender, Cultural Differences, Human Rights x 3 Ingrid Nifosi-Sutton 9 22 TuTh Y236 02:00PM 03:20PM
LAW-886-001 U Global Disability Rights   2 Eric Rosenthal 2 14 T N103 10:30AM 12:20PM
LAW-719D-001 U Global Health Law   2 Javier Vasquez, Cristina Leria 4 22 W N105 06:00PM 08:20PM
LAW-654B-001 Govt Contracts: Performance   2 Jeri Somers 21 40 M Y400 06:00PM 07:50PM
LAW-811-001 Health Care Regulatory and Compliance Practicum (permission required) x 2 Asha Scielzo 3 6 TuTh Y249 01:00PM 02:50PM
LAW-719F-001 U Health Information Privacy & Data Security x 2 Kirk Nahra 25 30 M Y403 04:00PM 05:50PM
LAW-719A-001 Health Law: Legislative & Regulatory Process   2 Lindsay Wiley 10 45 Tu Y401 06:00PM 07:50PM
LAW-690-E001 U Higher Education Law (online)
This course has a Wait List (2)
  3 Mary Kennard 18 18 M online 05:00PM 06:50PM
LAW-984-001 Homicide Prosecution   2 Carlos Acosta, Amy Bills 16 16 M Y115 07:00PM 08:50PM
LAW-799-E008 Hum Rgts & Human Law Research (HRHL LLM Only)   1 Claudia Martin, Diego Rodriguez-Pinzon            
LAW-626-E001 Human Rights (HRHL LLM Only)   3 Alexander Morawa   30 M   05:00PM 07:00PM
LAW-1003-001 Humphrey Fellows Seminar   1 Padideh Ala'i   20 Tu NT03 01:30PM 03:20PM
LAW-655-001 Immigration & Naturalization   3 Cori Alonso Yoder 32 50 MW N102 02:30PM 03:50PM
LAW-624-001 International Business Taxation   3 Adam Katz 10 22 Th N104 06:00PM 08:50PM
LAW-661-001 International Business Transactions   3 Kenneth Anderson 41 65 MW Y402 01:00PM 02:20PM
LAW-884-001 International Debt Workouts   2 Behzad Gohari 10 16 W   06:00PM 07:50PM
LAW-854-001 International Energy Law   3 Chiara Pappalardo 4 22 MW N103 06:30PM 07:50PM
LAW-618-001 U International Environmental Law   3 David Hunter 19 40 TuTh Y403 10:00AM 11:20AM
LAW-754-E012 International Human Rgts Externship (LLM Only)   1 Claudia Martin, Diego Rodriguez Pinzon 1          
LAW-795B-E001 International Human Rights Advocacy (HRHL LLM Only)   3 Fergus MacKay 1 30        
LAW-755-001 International Human Rights Clinic Fieldwork   4 Anita Sinha, Anne Schaufele 13          
LAW-679-001 International Investment Law
This course has a Wait List (4)
  3 Horacio Grigera-Naon, Marinn Carlson 22 25 M Y404 06:00PM 08:50PM
LAW-660-001 U International Law   3 Robert Goldman 11 40 TuTh Y400 04:00PM 05:20PM
LAW-765-001 International Law Review I   1   3          
LAW-765-002 International Law Review I   2   3          
LAW-766-001 International Law Review II   1   4          
LAW-766-002 International Law Review II   2   2          
LAW-767-002 International Law Review III   2   4          
LAW-767-003 International Law Review III   3              
LAW-767-004 International Law Review III   4   2          
LAW-754-008 International Legal Studies Externship (LLM Only)   1 Melanija Radnovic            
LAW-969-001 U International Trade Law II
This course has a Wait List (3)
  2 Martin Molinuevo, Michael Jacobson 22 22 W Y404 06:00PM 07:50PM
LAW-646-001 U International Trademark Law   3 Christine Farley 19 22 MW N104 02:00PM 03:20PM
LAW-795LA-001 Internet Policy & Legislative Advocacy
This course has a Wait List (8)
  2 Hillary Brill 14 16 Tu Y250 01:00PM 02:50PM
LAW-832-001 IP Practice At the USITC x 2 Andrew Riley, Anthony DelMonaco 13 22 Tu C217 06:00PM 07:50PM
LAW-800-001 Jrnl.Gender Soc. Pol'y&Law I   1   1          
LAW-800-002 Jrnl.Gender Soc. Pol'y&Law I   2   8          
LAW-801-001 Jrnl.Gender Soc. Pol'y&Law II   1   1          
LAW-801-002 Jrnl.Gender Soc. Pol'y&Law II   2   3          
LAW-802-001 Jrnl.Gender,Soc.Pol'y&Law III   1   4          
LAW-802-002 Jrnl.Gender,Soc.Pol'y&Law III   2   5          
LAW-802-003 Jrnl.Gender,Soc.Pol'y&Law III   3   1          
LAW-802-004 Jrnl.Gender,Soc.Pol'y&Law III   4   4          
LAW-775-001 U Labor Migration in the Global Economy   3 Janie Chuang 16 22 MW N102 01:00PM 02:20PM
LAW-754-009 Law & Govt Externship (LLM Only)   1 Julie Swaney            
LAW-672-001 Law and Accounting   2 Charles Borek 8 22 Th Y402 11:00AM 12:50PM
LAW-896-001 Law and the Visual Arts
This course has a Wait List (4)
  3 Janet Fries 22 22 Tu N103 06:00PM 08:50PM
LAW-795LP-001 Law Practice Management   2 Christopher Gowen, Michael Spekter 20 22 Tu Y115 08:00PM 09:50PM
LAW-796-001 Law Review I   1   7          
LAW-796-002 Law Review I   2   11          
LAW-797-001 Law Review II   1   4          
LAW-797-002 Law Review II   2   12          
LAW-798-001 Law Review III   1              
LAW-798-002 Law Review III   2   2          
LAW-798-003 Law Review III   3   2          
LAW-798-004 Law Review III   4   5          
LAW-651-001 Lawyer Bargaining x 3 Benjamin Jacewicz 14 16 W C317 06:30PM 09:20PM
LAW-651-002 Lawyer Bargaining
This course has a Wait List (3)
x 3 Joseph Kaplan 16 16 Th   06:00PM 08:50PM
LAW-849A-001 Legal Drafting: Contracts   2 Brian Foont 17 22 M NT03 09:30AM 11:20AM
LAW-849A-002 Legal Drafting: Contracts   2 Richard Pollak 18 22 Tu N105 06:00PM 07:50PM
LAW-849C-001 Legal Drafting: Corporate   2 Susan Bennett 22 22 Tu Y404 02:30PM 04:20PM
LAW-849B-001 Legal Drafting: Family Law
This course has a Wait List (1)
x 3 David Spratt 22 22 Tu N101 09:00AM 11:50AM
LAW-096-001 Legal English for Lawyers   0 Marleen Hein-Dunne 2 25 TuTh   12:00PM 01:50PM
LAW-550-003 Legal Ethics
This course has a Wait List (14)
  2 Adrian Alvarez 65 65 W Y400 04:00PM 05:50PM
LAW-550-004 Legal Ethics
This course has a Wait List (3)
  2 Sherley Cruz 64 65 T N102 04:00PM 05:50PM
LAW-550-005 Legal Ethics   2 Jean Han 60 65 Th Y400 02:00PM 03:50PM
LAW-550-006 Legal Ethics   2 Jacqueline Flanagan 59 65 M Y116 02:00PM 03:50PM
LAW-550-007 Legal Ethics   2 Joseph Pileri 25 65 M N102 06:00PM 07:50PM
LAW-550-008 Legal Ethics   2 Dolores Dorsainvil, Tracy Kepler 44 65 Tu Y403 06:00PM 07:50PM
LAW-550-009 Legal Ethics   2 Emma Leheny 18 65 M Y400 08:00PM 09:50PM
LAW-799-000 Legal Research Project (Independent Study)                
LAW-795LE-001 Legislative Negotiations   3 Bettina Poirier 17 22 TuTh NT03 10:00AM 11:20AM
LAW-777-001 Legislative Practice CANCELLED   3 Bettina Poirier     CANCELLED      
LAW-962A-001 Licensing Intellectual Property   3 Pamela Deese 14 20 M C217 06:30PM 09:20PM
LAW-994-001 Litigating in the Digital Age: e-Discovery x 2 Allison Stanton 16 16 Tu Y404 06:00PM 07:50PM
LAW-707B1-001 Marshall-Brennan Fieldwork   1 Lisa Curtis 11 18        
LAW-707B-001 U Marshall-Brennan Seminar   2 Lisa Curtis 12 18 Tu   03:00PM 04:50PM
LAW-711-001 Mergers and Acquisitions   3 Joseph Connolly 11 22 M NT03 06:00PM 08:50PM
LAW-995D-001 Mock Trial Competition   1   9          
LAW-995F-001 Mock Trial Competition   2   12          
LAW-995G-001 Mock Trial Competition   2   2          
LAW-996B-001 Mock Trial Executive Board   1              
LAW-996D-001 Mock Trial Executive Board   1   1          
LAW-996F-001 Mock Trial Executive Board   2   1          
LAW-995B-001 Mock Trial Executive Board   1   3          
LAW-871B-001 Moot Court Competition   1              
LAW-871D-001 Moot Court Competition   1              
LAW-871F-001 Moot Court Competition   2   10          
LAW-871G-001 Moot Court Competition   2   12 50        
LAW-803B-001 Moot Court Executive Board   1              
LAW-803D-001 Moot Court Executive Board   1   1          
LAW-803F-001 Moot Court Executive Board   2   1          
LAW-803G-001 Moot Court Executive Board   2              
LAW-823-001 Mutual Fund & Investment Advising Regulation   2 Jennifer Choi, Lisa Ragen 2 22 W NT03 08:00PM 09:50PM
LAW-635-001 National Security Law
This course has a Wait List (17)
  2 Rebecca Hamilton 22 22 W NT03 02:30PM 04:20PM
LAW-824WL-001 Natural Resources: Water Law   3 Alexandra Campbell-Ferrari, Kenneth Kopocis 15 22 Tu N104 01:30PM 04:20PM
LAW-962B-001 Patent Litigation   2 David Cavanaugh 14 22 W N103 10:00AM 11:50AM
LAW-855-001 Patent Prosecution   2 Jay Lytle 8 22 Tu Y403 04:00PM 05:50PM
LAW-745-001 U Pension & Employee Benefit Law   3 Nancy Abramowitz 7 22 MW NT02 03:00PM 04:20PM
LAW-708B-001 Plea Bargaining x 3 Danielle Jahn, David Felsen 10 16 Tu NT03 06:00PM 08:50PM
LAW-649-001 Pre-Trial Litigation
This course has a Wait List (19)
  3 Michael Algeo, Kara Fischer 16 16 M C317 04:30PM 07:20PM
LAW-649-002 Pre-Trial Litigation x 3 Charles Day, Michael Bruckheim 15 16 W Y236 06:30PM 09:20PM
LAW-795FL-001 Principles of French Law (compressed)   2 Renaud Beauchard 2 8 MF   10:00AM 11:50AM
LAW-518-005 Property (2L Only)   4 William Snape 59 100 MW NT07 06:00PM 07:50PM
LAW-725C-001 U Regional Approaches to Human Rights   3 Juan Mendez 7 22 TuTh N105 09:00AM 10:20AM
LAW-795ER-001 U Regulation of Emerging Robotics Automation & Artificial Intelligence
This course has a Wait List (7)
  2 Kenneth Anderson 16 20 W N104 04:00PM 05:50PM
LAW-872-001 U Regulatory Law and Policy   2 Seth Grossman 15 22 W Y250 06:00PM 07:50PM
LAW-673-001 Remedies   3 Ralph Dipietro 34 45 MW Y403 06:00PM 07:20PM
LAW-978-001 U Responses of International Law to Conflict-Based Sexual and Gender Violence   2 Susana Sacouto 20 22 Tu N104 10:30AM 12:20PM
LAW-839-001 Sales   2 Heather Hughes 36 65 W Y401 04:00PM 05:50PM
LAW-878-001 Scientific Evidence & Expert Testimony   3 Lisa Kreeger-Norman, Megan Whiteside 9 16 Th N105 06:00PM 08:50PM
LAW-840-001 Secured Transactions x 4 David Snyder 76 85 TuTh Y400 06:00PM 07:50PM
LAW-612-001 Securities Regulation   3 Hilary Allen 25 65 MW Y400 02:30PM 03:50PM
LAW-691-001 Sex-Based Discrimination   3 Beth Frank 21 22 W C217 05:00PM 07:50PM
LAW-750-001 U Special Education Law x 2 Sy DuBow 8 22 W NT02 06:00PM 07:50PM
LAW-899-001 Supervised Externship Fieldwork   1 Maureen Dimino            
LAW-899-002 Supervised Externship Fieldwork   1 Arusha Gordon, Natasha Quiroga            
LAW-899-003 Supervised Externship Fieldwork   1 Steven Shapiro            
LAW-899-004 Supervised Externship Fieldwork   1 Jonathan Lawlor            
LAW-899-005 Supervised Externship Fieldwork   1 Deborah Feinstein            
LAW-899-006 Supervised Externship Fieldwork   1 Joshua Hurwitz, Ben Nussdorf            
LAW-899-007 Supervised Externship Fieldwork   1 Jon Stentz            
LAW-899-008A Supervised Externship Fieldwork   1 Michael Aniton            
LAW-899-008B Supervised Externship Fieldwork   1 Natalia Wilson            
LAW-899-008C Supervised Externship Fieldwork   1 Sonali Khadilkar            
LAW-769-004 Supervised Externship Seminar   2 Jonathan Lawlor 9 14 W Y404 03:00PM 04:50PM
LAW-769-005 Supervised Externship Seminar   2 Deborah Feinstein 7 14 Th C317 06:00PM 07:50PM
LAW-769-006 Supervised Externship Seminar x 2 Joshua Hurwitz, Ben Nussdorf 13 14 M N101 06:00PM 07:50PM
LAW-769-001 Supervised Externship Seminar
This course has a Wait List (1)
x 2 Maureen Dimino 12 14 Tu N101 06:00PM 07:50PM
LAW-769-002 Supervised Externship Seminar: Civil Rights/Public Interest   2 Arusha Gordon, Natasha Quiroga 4 14 W Y115 06:00PM 07:50PM
LAW-769-E007 Supervised Externship Seminar: Corporate/General Counsel (online; instructor permission required)   2 Jon Stentz   14 Tu   06:00PM 07:50PM
LAW-769-003 Supervised Externship Seminar: Government Practice   2 Steven Shapiro 10 14 Tu N101 04:00PM 05:50PM
LAW-639A-001 Taxation of Business Entities   3 Andrew Weiner 12 22 MW N104 08:00PM 09:20PM
LAW-795TJ-001 Transitional Justice   2 Diane Orentlicher 11 22 Tu C317 02:30PM 04:20PM
LAW-581-001 U.S. Business Law (LLM Only)   3 Walter Effross 8 45 TuTh Y403 02:00PM 03:20PM
LAW-503L-001 U.S. Constitutional Law   3 Fernanda Nicola 6 40 W YT16 09:00AM 11:50AM
LAW-795EX-001 U.S. Export Controls and Economic Sanctions   2 Douglas Jacobson, Kaveh Miremadi 22 22 Th N101 06:00PM 07:50PM
LAW-610-001 U U.S. Legal History II x 3 James May 3 22 TuTh C217 10:30AM 11:50AM
LAW-874-001 Venture Capital/Private Equity x 3 Michael Messersmith 28 40 W Y116 03:00PM 05:50PM
LAW-749-001 White Collar Crime
This course has a Wait List (2)
  3 Terri Segura, Erica Spencer 45 45 W N102 06:00PM 08:50PM
LAW-697-001 Wills Trusts Estates
This course has a Wait List (11)
x 4 Ezra Rosser 65 65 MW YT17 10:00AM 11:50AM
LAW-697-002 Wills Trusts Estates   4 Jane Moretz-Edmisten 44 65 TuTh Y403 08:00PM 09:50PM
  • A "U" designation for a course indicates that it may be able to satisfy the Upper Level Writing Requirement for JD students. This may require work beyond the regular course assignments. A faculty member must approve the project before work begins. Please consult with the faculty member to confirm their willingness to supervise.