Awards & Accomplishments
2009-2010

ABA National Appellate Advocacy Competition

Washington, DC Regional Champions - Team 1

National Quarterfinalists
National Fourth Best Brief
B. Cory Schwartz
Michael McMaster

Giles S. Rich Memorial Moot Court Competition

Northeast Regional Champions

National Runner-up
Christine Peterson
Greg Kowalski

Jerome Prince Evidence Competition

Semifinalists
Kimberly Trimble
Matt Carney

Jessup International Law Moot Court Competition

Semifinalists
Carrie Garber
Christie Stahlke
James Ollen Smith
Jenn Christian

Fourth Best Brief

Eleventh Best Oralist
Christie Stahlke

Fourteenth Best Oralist
Jenn Christian

Sixteenth Best Oralist
Carrie Garber

John J. Gibbons Criminal Procedure Moot Court Competition

Octofinalists
Avinash Rao
Christopher Lee
Jahmila Williams

Niagara International Law Competition

Niagara Cup Champions
Ari Levin
Lindsey Siegel
Nutan Patel
Sara Kang

Runner-up Best Respondent Brief

Best Applicant Argument
Ari Levin
Nutan Patel

Fourth Best Oralist
Sara Kang

Fifth Best Oralist
Lindsey Siegel

Whittier Law School/Center for Children's Rights Juvenile Law Moot Court Competition

Quarterfinalists
Ashlee Richman
Judy Pichler

William C. Vis International Commercial Arbitration Competition

Advanced to Round of 32
David Chen
Gretta Walters
Katie Coniglio
Shivani Poddar


2008-2009

American Bar Association National Appellate Advocacy Competition

Nationals

Octofinalists

Fifth Best Brief

Regionals

Regional Champions – Team 1

Quarterfinalists – Team 2

Ninth Best Oralist – Michael McMaster

Third Best Brief – Teams 1 and 2 tied

American Constitution Society Constance Baker Motley National Competition

Second Best Brief

Craven Competition

Octofinalists

John J. Gibbons Criminal Procedure Competition

Third Best Brief

Jerome Prince Memorial Evidence Competition

Octofinalists

NYU Immigration Law Competition

Quarterfinalists

Best Brief

Phillip C. Jessup International Law Competition

Semifinalists

Fourth Best Oralist – Christie Stahlke

Fifteenth Best Oralist – Paul Valentine

Seventh Best Brief

Niagara International Law Competition

Semifinalists

Fourth Best Oralist – Scott Daniel

Irving R. Kaufman Memorial Securities Law Competition

Quarterfinalists

Third Best Brief

William B. Spong, Jr. Constitutional Law Competition

Quarterfinalists

Best Brief

William C. Vis International Commercial Arbitration Competition

Honorable Mention for Claimant’s Memorandum