2007-2008
Named Scholarships and Awards Dinner

Scholarships

Annonymous WCL Scholarship - David Thack, '09

Anonymous WCL Endowed Scholarship - David Mack. '09

Mary C. Arends Endowed Scholarship - Jennifer Johnson, '09

Arnold & Porter Scholarship -, K. Vanessa Rodriguez, '10

Centennial Endowed Scholarship - Janette Hays, '08 and Emily Stark, '09

James and Leona Cobb Endowed Scholarship - Shari D'Andrade, '10 and Dekera Green, '10

Michael Cochran Memorial Scholarship - Mary Barbara Kubicz, '08

Grace Markel Daish Scholarship - Miya Chen. '09

James C. Eastman Endowed Scholarship - Stacey Vanbelleghem, '08

Phyllis Freeman Endowed Scholarship - Michele Keegan, '08 and Marilyn Vasquez, '10

Emalee C. Godsey Endowed Scholarship - Lana Nigro, '09

Claudio Grossman International Scholarship - Parva Fattahi, '08 and Victoria Popova, '08

Sandra P. Grosso Memorial Scholarship - Kimberly Curtis, '08

Fred R. Joseph Memorial Endowed Scholarship - Maria Manon, '09 and Rebecca Walters, '10

Kappa Beta Pi Scholarship - Khelani Clay, '09 and Rebecca Levin, '08

John & Tyna Karl Employee Rights Scholarship - Valkyrie Hanson, '09

Judge Seymour Korn Scholarship - Rachel Weiner, '08

Belva A. Lockwood Scholarship - Casmira Walker, '10

Arthur Matthews Memorial Endowed Scholarship - Nicholas Sarwark, '08

Leonard and Miriam Melrod Endowed Scholarship - Molly Bruder, '09 and Erica Morgan, '09

Elliott S. Milstein Endowed Scholarship - Harlye Maya, '08 and Gabrielle Mulnick, '08

Myers Society Scholarship - Art Steele, '09

John Sherman Myers Alumni Scholarship - Andrea McCall, '10

Sandra J. Oakman Memorial Award - Caroline Swartz-Zern, '09

Marcy C. Panzer and Manny D. Pokotilow Scholarship for Evening Division Students - William Brandon Farris, '11

Paul P. Purta Scholarship - Diana Verm, '09

Laura Reckman Memorial Endowed Scholarship - Maria Patente, '08

Elizabeth F. Reed and Ernest E. Salsbury Endowed Scholarship - Brittnay Degan, '09 and Lonnie Klein, '09

Peter S. Ridley, Jr. Endowed Memorial Scholarship - Olubukinola Akinsaya, '08 and Kiki Taylor, '09

Seymour J. Rubin Endowed Scholarship in International Studies - Carmen Bernardo Garcia, '07

Joy Schwan-Best Memorial Scholarship - Lauren Baillie, '09

Paul J. Sedgwick Endowed Scholarship - Adrian Alvarez, '10 and David Courchaine, '10

Thelma Casto Southard Endowed Scholarship - Kadine Bennett, '08 and Corilee Racela, '08

Stephen and Beatrice Dodd Toth Scholarship - Alisa Tschorke, '09

Edward J. Walker Endowed Clinical Scholarship - Daniela de la Piedra, '08

WCL Law Review & Journal Scholarship - Gregory Evans, '08

Mark K. Wilson Memorial Endowed Scholarship - Kari Greenwood, '08

Robert J. Woldow Memorial Endowed Scholarship - Megan Romigh, '08 and Jeremy Steckel, '08

Wilson and Amelia Young Memorial Scholarship - Rosalyn Steward, '09

 

Prizes

 

Betty Southard Murphy Award In Labor Laws and Dispute Resolution

-Olubukinola Akinsaya, '08
-Shahzeb Gaziani, '09
-John Hutchings, '09
-Jack Lundstedt, '08
-Eve Ormerod, '08

 

Don Monroe Casto Constitutional Bookshelf Awards

-Jason Hegt, '09
-Jessica Palmer, '09
-Jocelyn Bush, '09
-Scott Simpson, '09

 

Morris & Claire Krauthamer Prize in Disabilities Law

-Erica Harvey, '08

 

Myers Society Legal Rhetoric Deans Fellows

-Heather Hardy, '08
-Alice Hamilton Evert, '08
-Amy Foster, '08
-Jeremy Steckel, '08
-Jasmine Watson, '08
-Colleen Lenaghan, '08

 

David B. Newman, Jr. and Kathryn R. Newman Prize For Trial Advocacy

-Kelson A. Castaian, '09
-Julie Finocchiaro, '08
-Sean K. Moran, '08
-Michael W. Visconti, '10

 

Oil and Gas Law Award

-George J. Nelson, '08
-Nora M. Al-haroun, '08
-Yulia B. Felender, '08
-Joseph A. Scrofano, '08