2009-2010
Named Scholarship and Awards Dinner

Scholarships

Anonymous WCL Scholarship - Alexandra Bernshtyn '11 and Matilda Bilsten '11

Anonymous WCL Endowed Scholarship - Caitlin Shay '12

Mary C. Arends Endowed Scholarship - Adanwimo Esedebe '12

Arnold & Porter Scholarship - Jessica Flores '11

Centennial Endowed Scholarship - Meghan Boone '10

James and Leona Cobb Endowed Scholarship - Ruth Clayton '12

Michael Cochran Memorial Scholarship - Shiwali Patel '10

Grace Markel Daish Scholarship - Addie Haughey '10

Phyllis Freeman Scholarship - Sarah Bury '11

Emalee C. Godsey Endowed Scholarship - Samuel Pearson-Moore '11

Claudio Grossman International Scholarship - Aurafe Nayna Malayang '10 and Camila Rodriguez Maldonado '10

Fred R. Joseph Memorial Endowed Scholarship - Rebecca Walters '10

Kappa Beta Pi Scholarship - Emily Ames '11

John & Tyna Karl Employee Rights Scholarship - Marisa Cabrera '11

Judge Seymour Korn Scholarship - Vlad Kachka '12

Belva A. Lockwood Scholarship - Christina Studt '11

Arthur Matthews Memorial Endowed Scholarship - Heron Greenesmith '10

Leonard and Miriam Melrod Endowed Scholarship - Federico Barillas Schwank '12, Breanna Peterson '12 and Christopher Walsh '10

Elliot S. Milstein Endowed Scholarship - Jennifer Jaimes '10

Sandra J. Oakman Memorial Award - Mariana Dominguez '11

Paul P. Purta Scholarship - Jamie Brinkmeyer '10

(NO PHOTO AVAILABLE)

Laura Reckman Memorial Endowed Scholarship - Natalie Hobson '11

Elizabeth F. Reed and Ernest E. Salisbury Endowed Scholarship - David Chen '11, Ian Spear '11 and Sara Waldron '11

Peter S. Ridley, Jr. Endowed Memorial - Marianna Boyde '12, Jessica Clarke '11, Dekera Greene '10 and Gemar Patterson '11

Seymour J. Rubin Endowed Scholarship in International Studies - Ivan Nikolic and Abir Joubran Dakwar

Joy Schwan-Best Memorial Scholarship - Janet Choi '11

Stephen and Beatrice Dodd Toth Scholarship - Kimberlie Johnson '11

Edward J. Walker Endowed Clinical Scholarship - Cynthia Trimmer '10

(NO PHOTO AVAILABLE)

WCL Dean's Merit Scholarship - Nicole Hastings '11

(NO PHOTO AVAILABLE)

WCL Law Review & Journal Scholarship - Parva Fattahi '10 and Caitlin Potratz '11

WCL Merit Scholarship - Kathryn Coniglio '11, Michael Distefano '10, Nutan Patel '10, Lindsay Ruffner '10 and Jesse Sommer '11

Mark K. Wilson Memorial Endowed Scholarship - Michael Turner '10

Robert J. Woldow Memorial Endowed Scholarship - Lisa Kohl '10 and Sandra Seitman '10

Wilson and Amelia Young Memorial Scholarship - Anne-Elizabeth Johnson '10

Prizes

Morris & Claire Krauthamer Prize in Disabilities Law - David S. Gaines '10

Myers Society Legal Rhetoric Deans Fellows -
Jessica Burt '10, Jacqueline Erb '10, Anita Gosh '10, Stephanie Manaker '10, Thomas Strong '10 and Benjamin Moss '10

David B. Newman Jr. and Kathryn R. Newman Prize For Trial Advocacy - Jason Yampolsky '10, Terrence Fogarty '10 and Kevin Oakes '11

Oil and Gas Law Award - Samuel T. Acker '11, Loic Conan LLM '10, Domenic B. Senger-Schenck '11 and Peter C. Kyle '11